Ukrayna: Rusya yeni yılda büyük bir kara harekatına hazırlanıyor

Marita Moloney
BBC News

Ukrayna yetkilileri, Rusya’nın son vakitlerde yaşadığı askeri başarısızlıklara karşın yeni yılda büyük bir kara harekatına hazırlandığını söylüyor.

Ülkenin üst seviye generallerine nazaran akın doğudaki Donbas bölgesinden başlayabilir, başşehir Kiev bile amaç alınabilir.

Batılı bölge uzmanları ise Rusya’nın başarılı kara operasyonları yapabilme kapasitesinin süratle azaldığına işaret ediyor.

İngiltere’deki en kıdemli askeri yetkili Amiral Tony Radakin bu hafta, Moskova için savaşın bundan sonra lakin berbata gidebileceğini, Rusya’nın çok önemli topçu cephanesi kahrı içinde olduğunu söylemişti.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, düzenlediği basın toplantısında, askeri olarak art geriye bir dizi mağlubiyet alan Rusya’nın yeni ve kapsamlı bir kara harekatına hazırlandığına dair işaretlerin çoğaldığını söyledi.

Reznikov harekatın Şubat’ta, yani Rusya’nın geçen Ekim ayında silah altına alacağını açıklamış olduğu 300 bin askerin yarısının eğitimleri tamamlandığında başlayabileceğini de kaydetti.

İngiliz Guardian gazetesinin sorularını yanıtlayan Reznikov, “Harekatın ikinci kısmını oluşturacak yaklaşık 150 bin kişilik gücün hazırlanması en az üç ay gerektirir. Bu da bir sonraki taarruz dalgasını geçen yıl olduğu üzere muhtemelen Şubat’ta başlatmaya çalışacakları manasına geliyor. Planları bu” diye konuştu.

Rusya’nın zafere ulaşmak için yeni tahliller aradığını söyleyen Reznikov, bu gayeyle daha çok Rus vatandaşının silah altına alınacağını düşündüğünü de ekledi.

Buna karşılık Economist mecmuasındaki bir değerlendirmede Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, General Valeri Zalujniy ve General Oleksandır Sirkskiy’in yakınlarda verdiği mülakatlara dayanılarak, Rusya’nın yeni harekatının Ocak ayında olabileceği lakin daha büyük olasılıkla ilkbaharda başlayacağı kestirimi yapılıyor.

Ukrayna Genel Kurmay Başkanı General Zalujniy, Rusya’nın 200 bin kişilik taze askeri güç hazırladığı ve Kiev’i almak için yeni bir deneme yapacağına hiç kuşku olmadığını söylüyor.

Zalujniy, “Rusya yüzde 100 hazırlanıyor. Ukrayna’nın çok değerli stratejik vazifesi ihtiyatlar yaratıp Şubat’ta ya da en güzel ihtimalle Mart’ta, en makûs ihtimalle Ocak sonunda başlayacak savaşa hazırlanmak” diyor.

Batılı ülkelerden Ukrayna’ya yeni takviye sözü

İki taraf da Noel periyodunda bir ateşkes ihtimalini reddetti ve şu anda savaşı sona erdirme emeliyle yürütülen rastgele bir görüşme de yok.

Askeri uzmanlar, Rus güçlerinin şu anda Bakmut kasabasını almayı hedeflediği Donetsk bölgesinde şiddetli çatışmaların hala devam etmesine karşın kış aylarının genel olarak cephe çizgisinde fazla değişiklik yaşanmayan bir kilitlenme devri olabileceğine işaret ediyorlar.

Ukrayna, Batı’dan aldığı dayanakla Rus füzelerine karşı hava savunma sistemini önemli biçimde güçlendirdi ancak gelişkin öteki silahlara muhtaçlığı olduğunu söylüyor.

Perşembe günü Batılı müttefikler, Ukrayna’ya ekstra mali yardım askeri eğitim vadetti.

Avrupa Birliği önderleri de gelecek yıl içinde Ukrayna’ya 18 milyar euro fiyatında mali yardım kelamı verip, Rusya’ya karşı da dokuzuncu yaptırım paketini açıkladılar.

ABD’de ise askeri yetkililer Almanya’da Ukrayna askeri çalışanına verilen eğitimin kapsamının genişletileceğini açıkladı.

Ocak ayından başlamak üzere aydı 500 Ukrayna askeri Almanya’daki Amerikan üslerinde eğitilecek. Nisan ayından bugüne kadar bu üslerde eğitilen Ukrayna askerlrinin sayısı ise 15 bini aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir