Opel AGR sertifikalı koltuklarının 20. yılını kutluyor

Opel bu yıl, AGR (Sağlıklı Sırtlar Kampanyası – sırt ağrılarını önlemekle ilgili araştırmaları destekleyen bağımsız bir Alman dernek) tarafından onaylanan sağlıklı koltukların tanıtılmasının 20. yıl dönümünü kutluyor.

Günümüzde yeni Grandland GSe, Astra GSe ve Astra Sports Tourer GSe’de en aktüel AGR koltuklar kullanıma sunuluyor. AGR sertifikalı koltuklar birinci kere, bundan 20 yıl evvel orta sınıftaki Opel Signum modeli ile kullanıma sunuldu. Konforlu ve rahat seyahatlerin en kıymetli ögelerinden biri olan AGR koltuklar, bilhassa uzun seyahatlerde omurga için optimum konfor ve dayanak sunuyor.

Koltuk, beşerle araba ortasındaki bağı oluşturan, konforlu ve rahat bir seyahatin en değerli ögelerinden biri. Opel bu nedenle, bilhassa uzun seyahatlerde koltukların omurga için optimum konfor ve dayanak sunuyor olmalarına çok ehemmiyet veriyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Koltuk Yapılarının Geliştirilmesinden Sorumlu Stefan Koob; “Sürücü ve yolcular, araçtaki öbür hiçbir bileşenle, koltuk kadar ağır bir halde temas halinde olmuyor. Bir araba üreticisi olarak emelimiz, müşterilerimizin uzun seyahatlerini çok daha konforlu hale dönüştürmek. AGR koltuklar, müşterilerimize üst seviye konfor sunuyor ve uzun vadede sırt ağrısı riskini de önlüyor” dedi.

2003 Opel Signum: Ergonomik AGR koltuklara sahip birinci Opel

Stefan Koob, markanın koltuklara bakış açısını; “Opel olarak oturma konforunun yaygınlaşmasına her vakit kıymet verdik. Bu da arabada herkesin düzgün bir koltuğa oturmaya hakkı olduğu manasına geliyor” sözleriyle aktarıyor. 2003 yılında Opel Signum’un ergonomik koltukları otomotiv sanayisinde yeni bir standart belirledi. Devamında sağlıklı koltuklar Opel model eser gamına yayılmaya başladı. Bir arabada, öncelikle uzun yol yapan şahısların ve şirket aracı şoförlerinin en değerli ögesi olan koltuklar, çok sayıda ayarlama fonksiyonu ve AGR sertifikalı ergonomileriyle her şoför için hayatı kolaylaştırıyor. Böylelikle saatler süren sürüşten sonra bile dinlenmiş bir biçimde ve rahatsızlık hissetmeden araçtan iniliyor.

2003’ten birkaç yıl sonra, 2010 yılında esnek yapısıyla küçük MPV Opel Meriva, AGR sertifikalı koltuklarla birinci defa yollara çıktı. Meriva’nın kapsamlı entegre ergonomi sistemi; ergonomik koltuklar, aksi istikametlere açılan FlexDoors kapılar, değişken FlexSpace art oturma konsepti ve FlexFix bisiklet taşıyıcısından oluşuyordu.

Farklı beden tipleri için farklı AGR sertifikalı koltuk seçenekleri

Opel, bugün Astra, Crossland ve Grandland modellerinde konfor yahut daha çok sportif çizgilere sahip farklı AGR koltuk tipleri sunuyor. Şoför ve ön yolcunun rahat ve sırt dostu bir oturma durumunun keyfini sürebilmesi için, AGR sertifikalı koltuklarda şoför için 10 ve ön yolcu için 6 farklı ayar seçeneği sunuluyor. Koltuk formundan bağımsız olarak birçok şoför koltuğu modelinde; elektrik ayarlı ileri-geri, yükseklik, eğim, sırtlık eğimi, uyluk takviyesi, bel takviyesi ve koltuk minderi ile soğuk kış günleri için ısıtma fonksiyonları bulunuyor.

Ürün gamının zirve noktası: Grandland GSe ve Astra GSe’nin performans koltukları

Yeni GSe performans koltukları, Opel’in sağlıklı koltuk teknolojisindeki en aktüel gelişmeleri temsil ediyor. Grandland GSe, Astra GSe ve Astra Sports Tourer GSe modellerindeki siyah Alcantara ön koltuklar, bilhassa güçlü takviyeleriyle dikkat çekiyor. Astra GSe modellerindeki koltuklar, büsbütün entegre koltuk başlıklarına sahip. Bir öteki dikkat cazibeli ayrıntı ise sırtlık üzerine elektrik kaynağı ile sabitlenen gri şerit. Ayrıyeten koltuk sırtlığının tabanındaki ve koltuk minderindeki dikişli desen GSe’ye mahsus olup, kusursuz siyah üzerine sarı GSe logosu koltuk sırtlığını süslüyor. Versiyona bağlı olarak, AGR şoför koltuğunun konforu, soğutma fonksiyonu ile daha da artırılabiliyor. Ek olarak, hafıza fonksiyonu de kullanım kolaylığını ve fonksiyonelliği destekliyor.

Opel’in AGR sertifikalı ergonomik koltuk sunulan modelleri opel.com.tr adresi üzerinden incelenebiliyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir