KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu Rauf Alp Denktaş Varşova Büyükelçisi oldu (Rauf Alp Denktaş kimdir?)

Rauf Alp Denktaş, 2001 yılında Türk Dışişleri Bakanlığı’na katıldı ve diplomatik mesleğine Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın NATO ve Batı Avrupa Birliği İşleri Daire Başkanlığı’nda başladı.

2003 yılında Romanya’nın Bükreş Büyükelçiliği’nde iki yıl müddetle Üçüncü Katip olarak, akabinde üç yıl mühletle Tel Aviv’deki Türkiye Büyükelçiliği’nde İkinci Katip olarak vazife yaptı.

2008 yılında Dışişleri Bakanlığı’na döndükten sonra İsrail ve Filistin Masası’nda Türkiye-İsrail ve Türkiye-Filistin bağlarından ve Türkiye’nin Orta Doğu barış sürecine iştirakinden ve katkılarından sorumlu Birinci Sekreter olarak çalıştı.

2010 yılında Müsteşar ve Büyükelçilik Sözcüsü olarak Washington DC’ye atandı. 2011’de ABD Kongresi’nde Baş Kongre İrtibatı misyonunu üstlendi ve Büyükelçiliğin Capitol Hill’deki toplumsal yardım uğraşlarına liderlik etti.

Kasım 2013’te Dışişleri Bakanlığı’nda NATO ve Avrupa-Atlantik Güvenliği (Siyasi İşler) Daire Başkanı olarak göreve başladı.

Ekim 2015’te Türkiye’nin BM Nezdindeki Daimi Temsilciliğine Birinci Danışman olarak atandı. Birinci Komite’de (Silahsızlanma ve Memleketler arası Güvenlik) Türkiye’yi temsil etti ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Kıbrıs’ın yanı sıra Güvenlik Kurulu’nda ilgili evrakları takip etti. 2017 oturumu için BM Silahsızlanma Kurulu’nun (UNDC) Lider Yardımcılığına seçildi.

2018 yılı Ekim ayında Sn. Denktaş, Daimi Temsilci Yardımcılığı vazifesine terfi etmiştir. 10 Haziran 2019’da New York’ta düzenlenen Tüm Göçmen Personellerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Ait Milletlerarası Sözleşme’nin 9. Taraf Devletler Toplantısı’nın Başkanlığına seçildi .

Denktaş, halen Türkiye Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak misyon yapmaktadır.

Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde iktisat alanında lisans ve Londra Üniversitesi’nde Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda milletlerarası alakalar alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Denktaş, Rachel Loren Denktaş ile evli olup bir erkek ve bir kız babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir