Kanada Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artırdı

Kanada Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, nakdî sıkılaşmanın devam ettiği belirtilerek, siyaset faizi olarak baz alınan gecelik faiz oranının 50 baz puanlık artışla yüzde 3,25’ten yüzde 3,75’e yükseltildiği bildirildi.

Piyasalarda, Banka’nın siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 4’e yükseltmesi bekleniyordu.

Dünya genelinde enflasyonun yüksek ve geniş tabanlı olmaya devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, ABD dolarının gücünün birçok ülkede enflasyonist baskılara katkıda bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, enflasyonu denetim etmeyi amaçlayan daha sıkı para siyasetlerinin dünya genelinde ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturduğu, ekonomiler yavaşladıkça ve arz kesintileri azaldıkça global enflasyonun düşmesinin beklendiği belirtildi.

Ekonomik büyümenin bu yılın sonunda ve gelecek yılın birinci yarısında durmasının beklendiği aktarılan açıklamada, “Ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3,25’ten gelecek yıl yüzde 1’in altına gerilemesini ve 2024’te yüzde 2 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” denildi.

Açıklamada, son 3 ayda enflasyonun, akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün tesiriyle yüzde 8,1’den yüzde 6,9’a gerilediği lakin fiyat baskılarının geniş tabanlı kalmaya devam ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Enflasyonun 2023 sonu prestijiyle yaklaşık yüzde 3’e gerilemesini, 2024 sonunda ise yüzde 2 amacına dönmesini bekliyoruz. Gelecekteki faiz artışları, para siyasetinin talebi yavaşlatmada ne kadar sıkılaştırıcı olduğu, arz problemlerinin nasıl çözüldüğü, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin nasıl reaksiyon verdiğine ait değerlendirmelerimizden etkilenecektir.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir