Irak Ordu Sözcüsü: IŞİD son çırpınışlarını yaşıyor

Başkent Bağdat’ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Resul, IŞİD’in Irak’ta güçsüz kaldığını ve 5 ila 8 kişilik küçük topluluklar halinde akın yaptıktan sonra inlerinde gizlendiğini kaydetti.

Terör örgütünün son çırpınışlarını yaşadığını vurgulayan Resul, güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelemeyen teröristlerin köy, kasaba ve askerlerin yol güzergahlarına mayınlar yerleştirerek sivil ve güvenlik mensuplarını amaç aldığını söyledi.

Teröristlere karşı gayretin devam edeceğini tabir eden Resul, tüm operasyonlara artık Irak Hava Kuvvetlerinin daha faal formda iştirak edeceğini aktardı.

“TERÖRİSTLER GÜVENLİK BOŞLUKLARINI DEĞERLENDİRİYOR”

Resul, teröristlerin Irak ordusu ile Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Peşmerge Gücü ortasındaki güvenlik boşluğunu kıymetlendirerek Kerkük ve Diyala kentinde hücum düzenlediğini lisana getirdi.

Bu bölgelerde şimdi Peşmerge ile işbirliklerinin olmadığına dikkat çeken Resul, terörü yok etmek için birlikte hareket etmenin ve herkesin kendi bölgesinde düzgün çalışmasının kıymetine vurgu yaptı.

Kerkük kentinin güneyinde 19 Aralık’ta terör örgütü IŞİD mensupları tarafından düzenlenen bombalı hücumda Irak federal polis gücünden 9 kişi ölmüştü.

Teröristler bir gün sonra da Diyala vilayetine bağlı Albu Bali köyüne düzenlediği silahlı atakta 8 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Terör örgütü IŞİD, 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, kelam konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı. ​​​​

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.​​​​​​​

Bu açıklamanın üzerinden 5 yıl geçmesine karşın kelam konusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde örgütün akınları sürüyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir