Gazprom: Türkiye’de kurulacak gaz merkezi piyasada şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacak

Rus enerji şirketi Gazprom’un Başkanı Miller, Gazprom’un 2022 faaliyetlerine ait yaptığı açıklamada, şirketin bu yıl 412,6 milyar metreküp doğal gaz üreteceğini kaydetti.

Şirketin Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) dışı ülkelere bu yıl 100,9 milyar metreküp doğal gaz ihraç edeceğini belirten Miller, global doğal gaz talebinin ise bu yıl prestijiyle 65 milyar metreküp gerilediğini tabir etti.

Söz konusu düşüşün 55 milyar metreküple yüklü olarak 27 Avrupa ülkesinde yaşandığına işaret eden Miller, “2022’nin epeyce güçlü bir yıl olduğunu belirtmek isterim. Güç piyasalarında tam manasıyla topyekün değişimler yaşandı.” dedi.

ÇİN’E YILDA 100 MİLYAR METREKÜP SEVKİYAT HEDEFİ

Miller, global doğal gaz piyasasının süratle gelişmeye devam edeceğini ve gaz tüketiminin gelecek 20 yılda yüzde 20 artacağını belirterek, “Biz de elbette geleceği, yeni projelerimizi ve güç güvenliğini düşünüyoruz.” sözünü kullandı.

TürkAkım ve Mavi Akım doğal gaz boru sınırlarının sağlam halde çalışmaya devam ettiğine işaret eden Miller, şu sözleri kullandı:

“Şimdi de Türkiye ile birlikte bu ülkede bir doğal gaz merkezi projesi üzerinde çalışmaya başladık. Karar iki devletin önderleri tarafından alındı ve biz şimdiden pratik uygulamasına başladık. Doğal gaz merkezi, gaz piyasasında şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacaktır.”

Miller, Çin’e yakın vakitte yılda 48 milyar metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştireceklerini vurgulayarak, Moğolistan üzerinden gönderilmesi planlanan hacim de eklendiğinde toplam sevkiyatın 100 milyar metreküpe ulaşmasını planladıklarını kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir