Esendere Gümrük Kapısı’nda 1 milyon 200 bin liralık kaçak eşya ele geçirildi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, İran’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere Esendere Gümrük Alanı’na gelen araç ve bireyler sıkı denetimden geçirildi. Alana gelen yolcu otobüsü, Gümrük Koruma takımları tarafından incelemeye alındı. Fiziki denetime tabi tutulan aracın direksiyon ve koltuklarının alt kısmında 600 paket sigara saklandığı tespit edildi. Daha fazla kaçak eşya gizlenmiş olabileceğinden şüphelenilen otobüs, X-ray taramasına sevk edildi. Araç taramadan geçirildiği sırada yolcuların beraberindeki eşyalar da X-ray taraması ve fiziki denetimden geçirildi. Otobüsün alet sandığına poşetler halinde son model 74 cep telefonu gizlendiği ortaya çıkarıldı. Birebir yerde çok sayıda şarj aleti ile motorların yüksek dönüş suratlarını dönüştüren redüktör aygıtlarının bulunduğu tespit edildi. Bir yolcunun beraberinde getirdiği katalitik sobayı da X-ray aygıtından geçiren takımlar, içine 26 cep telefonunun gizlendiğini ortaya çıkardı.

Başka operasyonda ise gümrük alanına gelen kamyonette arama yapan takımlar, pet şişeler halinde 350 litre motorin ve 450 paket sigara ele geçirdi. Kuşkulu 2 şahsa yönelik üst aramalarında ise 10 cep telefonu, çok sayıda şarj adaptörü ve USB kablosu ele geçirildi.

Gümrük Koruma grupları tarafından ele geçirilen kaçak eşyanın 1 milyon 200 bin TL bedelinde olduğu belirlendi. Olaylarla ilgili soruşturmalar Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir