Borsa’daki dalga yatırımcının başını döndürüyor

Borsa İstanbul, hayli çalkantılı geçen ocak ayını yüzde 9.67 kayıpla geride bırakırken, şubat ayına da yüzde 5.29 oranında sert kıymet kaybı ile başladı. Borsadaki yükselişin adeta lokomotifi pozisyonundaki banka paylarında cuma günü gözlenen toparlanma  ve kayıpların önüne geçebilmek için alınan yeni açığa satış kuralının devreye girmesi paylardaki haftalık ortalama kaybı yüzde 3.74 ile sınırlayabildi. Cuma günü bilhassa Kur Muhafazalı Mevduatlar’da gözlenen toparlanma ve güçlü banka bilançoları payların yükselişine dayanak verince BIST 100 endeksine olumlu bir katkı sundu. Açığa satışlarda üst adım kuralı ise cuma günü prestijiyle paylardaki yüzde 3 ve üzeri bedel kayıplarında otomatik olarak uygulanmaya başladı.

RİSKLER BİRİKTİ

Bu yeni önlemin piyasadaki kara bulutları dağıtmaya ne kadar yeteceği bilinmiyor ama alternatif yatırım araçlarının getirisindeki artışa dikkat çeken uzmanlar, mevduat faizlerindeki artış, Kur Muhafazalı Mevduat faizi üzerindeki hududun gevşetilmesi, altının yükselişi, Bitcoin öncülüğünde kriptoların bedel kazanması üzere gelişmelerin Borsa İstanbul’u zorladığına dikkat çekiyor. Tüm bunlara ek döviz kuru üzerinde biriken baskı, ortak satışları, halka arzlar ve 14 Mayıs seçimleri sonrası uygulanacak siyasetlere yönelik belirsizlikler de borsada aşağı istikametli riskleri artırırken uzmanlar Borsa İstanbul’un kısa vadede dünyadan negatif ayrışmaya devam edeceğini öngörüyor.

Altın ve Euro kaybettirdi

BIST 100 endeksi, en düşük 4.479 ve en yüksek 5.232 puanı gördükten sonra haftayı evvelki hafta kapanışına nazaran yüzde 3.74 azalarak 4.997 puandan tamamladı.Bu hafta dolar yüzde 0.06 yararla 18.8250 liraya çıkarken, Euro da yüzde 0.23 azalarak 20.3970 liraya geriledi. Kapalıçarşı’da süreç gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2.06 bedel kaybıyla 1.141 liraya geriledi.  Yatırım fonları bu hafta yüzde 1.63 ve ferdî emeklilik fonları yüzde 2.66 kıymet kaybetti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir