Bakanlıktan, ‘ihracatçıların KDV iade alacakları ödenmedi’ iddiasına yanıt

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “ihracatçıların KDV iade alacaklarının ödenmediği” savlarına rağmen yazılı açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün kimi basın yayın organlarında yer alan “İhracatçıların KDV İade Alacakları Ödenmiyor”, “İhracatta KDV iade müddeti 7 aya yaklaştı” tezlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

KDV iadesinin, ihracat yapan firmaların ihraç ettikleri mallara ait bilgi ve evrakların vergi yönetimine sunulmasıyla başlayan ve gerekli denetimlerin yapılmasından sonra tamamlanan bir süreç olduğuna işaret edilen açıklamada, kelam konusu iadelerin süratli ve denetimli bir halde yapılmasının, Gelir Yönetimi Başkanlığının en hassas olduğu bahislerin başında geldiği vurgulandı.

Başkanlıkça KDV iade süreçlerinin süratli ve hakikat yapılmasını teminen gelişen teknolojinin sisteme adapte edildiği ve teknolojiden olabildiğince yararlanıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ancak unutulmamalıdır ki KDV iadesinin süratli yapılması kadar hakikat yapılması, bir öteki anlatımla rastgele bir usulsüzlüğe, yanlışlığa imkan vermeyecek formda gerekli denetimlerden geçtikten sonra yapılması büyük ehemmiyet arz etmektedir. 2022 yılının birinci 9 ayında yapılan KDV iadesi fiyatı yaklaşık 204 milyar lira olup, bu fiyatın yaklaşık 130 milyar liralık kısmı ihracat ve ihraç kayıtlı teslimlerden kaynaklanmaktadır. 2022 yılının birinci 9 ayında yapılan ihracat kaynaklı iadelerin ortalama gerçekleşme müddeti 42 gündür. Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere ihracatta iade mühletinin 7 aya vardığı yahut ihracatçıların KDV iade alacakları ödenmiyor halinde haber ve değerlendirmelerin gerçekle hiçbir ilgisi bulunmadığı, büsbütün hayal eseri olduğu açıktır.

“GÜNLÜK 1,3 MİLYAR LİRA İADE YAPILIYOR”

Ayrıca iade mevzuatı ile mükelleflere talep ettikleri iadeyi 5 yahut 10 iş günü içinde yapılmasını taahhüt eden düzenlemeler mevcuttur. Örneğin, Hızlandırılmış İade Sistemi sertifikası sahibi mükellefler ile Artırımlı Teminat Uygulaması’ndan yararlanan mükelleflerin iade talepleri 5 iş günü içinde yerine getirilmektedir. İhracatçıların iadesini beklediği KDV fiyatının 500 milyar lira olduğu biçiminde birebir yazıda şanssız bir açıklama daha yer almaktadır. 25 Ekim 2022 tarihi prestijiyle ihracatçılar dahil tüm mükelleflerin bekleyen iade talep meblağı yaklaşık 56 milyar liradır. Vergi dairelerince günlük ortalama 1,3 milyar lira iade yapılmakta ve her gün yeni iade talepleri de alınmaktadır. Günlük 1,3 milyar lira iade yapılarak bu fiyatın 43 günde iade edilmesi mümkündür. Lakin iade talepleri süreklilik arz ettiğinden stokta bekleyen iade meblağı her vakit mevcut olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir